İletişim
Anasayfa

Boya Koruma

Otomobil bakım ve koruma uygulamaları söz konusu olduğunda en çok bilinen ve en çok adı geçen uygulamadır boya koruma uygulamaları.
Pasta, pasta cila, boya koruma bu uygulamalar için en çok kullanılan isimler olarak öne çıkıyor.
Ve en çok sorulan soru “boya korumanın faydası var mı?” şeklinde soruluyor. 
Adım adım gidelim.

Boya Koruma Uygulaması Faydalı mı?
Otomobilimiz hangi dış etkenlere maruz kalıyor?
Bazı bölgelerde 50 dereceye kadar yükselen, bazı bölgelerde -30 dereceye kadar düşen ısı farklılıkları, yağmur, çamur, buz, tuz, reçine, zift, rüzgâr, dış etkenler ve diğerleri. 
Otomobilin yüzeyini bu kadar zorlu etkenlere karşı koruyan nedir? Ya da başka şekilde soralım; eğer boya koruma uygulaması olmasa boya yüzeyi ne durumda olur? 
Eğer otomobillerimiz bizim için değerli ise, eğer otomobillerimizin değerini kaybetmemesini istiyorsak altını çizerek söylemek gerekiyor ki “doğru” yapılmış olan boya koruma uygulaması faydalıdır.

Otomobil Nasıl Parlar?

Otomobilin parlaklığı aslında fiziksel bir olaydır. Otomobil yüzeyine gelen ışığın 90 derecelik bir açı ile yansıması durumunda en üst düzeyde parlaklık elde etmek mümkün. Gelen ışığın kırılma durumuna göre yansıma derecesi azalacaktır. Yansıma derecesi azaldıkça otomobilin parlaklığı da o derece azalacak, otomobil yüzeyi mat olarak görünecektir.
Yansımayı etkileyen en önemli etkenler olarak kılcal ve derin çizikleri, taş vuruklarını, reçine yanıklarını, endüstriyel tozları sayabiliriz.

İyi Boya Koruma Nasıl Olur?


Boya koruma uygulaması tek başına yapılabilir bir uygulama olmamalıdır. Üç aşamalı bir işlem yapılması gerekiyor?
Temizleme aşaması otomobilin en yüksek derecede parlaması için en önemli aşamadır. Temizleme aşamasında boya yüzeyindeki tüm fazlalıkların temizlenmesi gerekiyor. Otomobil yüzeyinde bulunan tüm dış etkenler; zift, reçine, endüstriyel toz vb.  mutlaka temizlenmeli. 
Sonrasında aşındırmayan yani boyadan kat almayan cilalar ile araç yüzeyindeki kılcal çizikler doldurulur. 
Elde edilen düz yüzey parlaklığın sağlanması için en önemli etken.
Elde edilen düze yüzeyin parlatılması ikinci aşama olarak yapılacak.
Boya koruma uygulaması en son aşamada yapılacak olan uygulama olmalıdır. Kullanılan koruma cilasına göre aracın yüzeyinin parlaklık süresi belirlenecektir. 1 aylık, 6 aylık, 1 yıllık korumalar elde etmek mümkün olacaktır.

Boya Temizleme, Parlatma ve Koruma Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Temizleme aşamasının mutlaka eksiksiz olarak yapılması gerekiyor. Temizleme aşaması yapılmadan yapılacak uygulamalar istenilen sonucu vermeyecektir.
Kullanılacak olan özellikle çizik giderici olarak adlandırılan cilaların aşındırıcı cilalar olmaması gerekiyor. Aksi durumda aracın boya yüzeyini inceltecektir.
Araç yüzeyinde kullanılan cilaların aracın boyasına ve yapısına uygun olması gerekiyor. Özellikle son dönemde geliştirilen boya teknolojisine uygun olmayan cilaların kullanımı aracın yüzerinde çok daha farklı sorunların oluşmasına neden olacaktır.
Koruma süresi kullanılan cilaların içeriği ile doğru orantılı olacaktır. Bu nedenle kullanılan cilaların içeriği koruma süresi açısından önem taşıyor.
Uygulamayı yapan ustanın becerisi de uygulamanın kalitesi için önemli bir kriter.

Boya Temizleme, Parlatma ve Koruma Uygulaması Hangi Sıklıkla Yapılmalı?


Aracın yüzeyinde boya koruma olması aracın hem parlak görünmesini hem de değerini korumasını sağlayacaktır. Bu nedenle ortalama 6 aylık aralıklarla boya temizleme, parlatma ve koruma uygulaması yaptırmak otomobil için sağlıklı olacaktır.

Boya Koruma Nasıl Korunur?

Araca yapılan boya koruma uygulamasını korumak da önemli. Sonrasındaki süreçte cilalı şampuan ve sünger ile aracı yıkatmak korumak açısından en önemli kriter olarak söylenebilir.
Aracın yoğun asit ya da yoğun alkali içeren ürünler ile aracı yıkatmak boya yüzeyindeki korumaya zarar vereceği gibi aracın verniğine, boyasına, plastik yüzeylere,  kromaj yüzeylere büyük zarar verecektir. 
Yine aracı fırça ile yıkatmak, fırçalı makineler ile yıkatmak yapılan uygulamaya zara verecektir.
Bu nedenle araçların sadece boya koruma uygulaması sonrasında değil her zaman cilalı şampuan ve süngerle yıkanması gerekiyor.